Altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri!

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası kapsamında altını olan kimseler devletten bu altın karşılığında bir taşınmazı belli bir süre sonra devlete geri satmak şartıyla satın alıp, onu tekrar devlete kiraya vermiş olacak. Böylece devlet sertifika sahibine kira ödemiş olacak.

Altına dayalı kira sertifikası başvurularında yalnız 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar kabul edilebilecek. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat Altınlar ile bankaların altın mevduat hesaplarında kaydı bulunan altınlar için başvuru yapılamayacak.

Altına dayalı kira sertifikası alan vatandaşlar getirecekleri altınlarını dönem sonunda aynı miktarda altın olarak alacaklar, bunun yanı sıra Hazine yıllık yüzde 2.4 oranında getiri sağlayacak.

Sertifika sahibi kimseler 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor olmakla birlikte, bu senetler karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabilecek.

Altına dayalı kira sertifikası başvuru tarihleri!

Başvuru işlemleri bugün başlayan altına dayalı kira sertifikası kapsamında ilk etap başvuruları için son gün 6 Ekim olarak belirlendi.

 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagunde.com