Akyazı Stadı Trabzonspor’a başarı sağlayacak!

Akyazı Stadı

Trabzonspor Dergisi’nde “Şampiyon başkanlar ve Avni Aker” başlığıyla, Şamil Ekinci, Ahmet Celal Ataman, Mehmet Ali Yılmaz ve Sadri Şener’in görüşlerine yer verildi.

Bordo-mavili kulübün Birinci Lig’e çıktığı dönemde görev yapan ve 4 Birinci Lig şampiyonluğunda imzası olan Şamil Ekinci, Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Trabzonspor’un ciltlere sığmayan hatırasının bulunduğunu belirterek, “Ancak en güzeli İkinci Lig’den Birinci Lig’e çıkışımız. Daha sonra Birinci Lig ve kupa şampiyonlukları yaşadık. Trabzonspor, bütün başarılarını bu stadyumda kazandı. Hepsi dillere destan. Umuyoruz ki Akyazı’da yeni başarıları tekrarlarız.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Celal Ataman da kendisi için en önemsediği olayın 1973-74 sezonunda takımın Birinci Lig’e çıkması olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Bu şampiyonluğun ve sonrasında kazanılan çok önemli zaferlerin kutlamalarını asla unutmam. Geriye baktığımızda emeği geçen herkesin hatırlanmasını ve gereken önemin verilmesini temenni ederim. Hüseyin Avni Aker’in 1940’lı yıllarda verdiği o büyük mücadelenin yanında bizlerin emekleri sönük kalıyor. Bizler görev dönemimizde iyi kötü emek verdik. Bizi onurlandıran çok anımız var. Hüseyin Avni Aker Stadı’nın gerektiği şekilde muhafaza edilmesini, Akyazı Stadı’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah yeni başlangıçların müjdecisi olur yeni stadyum.”

Yılmaz: “Hafızalardan silinmesi mümkün değil”

Mehmet Ali Yılmaz ise Türk futbol tarihinde çığır açan, Anadolu’dan yükselen bir değer olarak adını zirveye yazdıran Trabzonspor’un tarihinde Hüseyin Avni Aker Stadı’nın önemli bir yer tuttuğunu bildirdi.

Sayısız başarıların elde edildiği, göğüslerinin kabardığı, gurur duydukları şampiyonluk kupalarının heyecan ve sevinçlerini yaşadıkları Hüseyin Avni Aker Stadı’nın hafızalardan silinmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Gelişimin, değişimin yaşandığı çağımızda daha modern, gelir getiren bir stadyuma Trabzonspor’un ve Türk futbolunun ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle Akyazı’da Trabzon ve Trabzonspor’un adına yakışır bir tesise kavuşacak olması sevindiricidir. Yeni stat yapılması, hiç kuşkusuz spora önemli katkılar sunacaktır. Akyazı Stadı, konumu ile önemli bir tesis olarak Trabzon’a, Trabzonspor’a ve Türk futboluna uzun yıllar hizmet edecektir. Akyazı Stadı’nda yeni şampiyonluklar yaşanması dileğiyle bu stadın Trabzonspor’a Türk futboluna hayırlı olmasını temenni ederim. Avni Aker’de bir tarih yazılmıştır. Akyazı Stadı’nda da bu tarih sayfalarına yeni başarılar eklenmesini dilerim.”

Şener’in görüşleri

Türk futbolunda 3 Temmuz sürecinin yaşandığı 2010-2011 sezonunda Trabzonspor’da başkanlık görevinde bulunan Sadri Şener ise Hüseyin Avni Aker Stadı’nın, şampiyonluklar, sevinçler, hüzünler yaşadıkları bir yer olduğunu aktararak, “Benim için unutulmaz olan 2010-2011 şampiyonluğudur. Trabzonspor uzun yıllar sonra şampiyonluk kupasını kazandı. Lakin kupası verilmedi. Çünkü başkasının hak ettiğini söylediler. Söyleyen de alan da zaten buna inanmıyor. Sportif açıdan kararlar ortada. Avni Aker’de o sezon yaşadıklarımız bizim için çök önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Şener, Trabzonspor’un bu dönemin ardından psikolojik olarak toparlanamadığını, hatalar yaptıklarını ancak büyük bir kulüp olarak bu zorlukların altından kalkabileceğini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bugünlerde de zor günler geçiriyor, doğrudur. Lakin, Akyazı’ya geçiş ve yeni planlamayla Trabzonspor, yeniden eski günlerine kavuşur. Önemli olan herkesin takımına sahip çıkmasıdır. Bu yapıldığında yönetim de istediklerini başardığında zaten gerisi geliyor. Avni Aker’e veda ederken sadece şunu söylemek istiyorum. Seni çok sevdik, bize yaşattıkların için çok teşekkürler.”

AA