3. köprü inşaatında son durum!

3.kopru

Üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve iki şeritli demir yolu geçecek olan 3. köprüye yapılan ışıklandırma sisteminin aydınlanması kameraya yansıdı. ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde köprünün kedi yolundaki çalışmalar devam ediyor. Köprünün halatlarının bağlantısının sağlandığı kedi yolundaki çalışmalar kameralara yansıdı. Köprünün ışıklandırma çalışmalarının bitirilmesinin ardından köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri sürüyor. Toplam 78 eğik askı halatın montaj işlemleri sona ererken, en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 23’ünün montaj ve kaynak işlemleri sona erdi.

 

1111
Öte yandan 3. Boğaz Köprüsü Projesinde “kedi yolu” montajı geçen aylarda tamamlanmıştı. Ana halat çekimi için kılavuz görevi görecek “kedi yolu” montajıyla Asya ve Avrupa bir kez daha bir araya gelmiş oldu. Bu kapsamda üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve iki şeritli demir yolu geçecek olan köprüye yapılan ışıklandırma sisteminin aydınlanması kameraya yansıdı.
Akşam saatlerinde ışıklandırma sisteminin bölüm bölüm aydınlatılması renkli görüntülere sahne oldu. Rumeli Kavağındaki bir plajda denize giren vatandaşlar köprü manzaralı yüzmenin keyfini çıkarttı.

 
ÜSTÜN TEKNOLOJİYE SAHİP DEV VİNÇLER KULLANILIYOR
İki kıtayı birleştirecek olan tabliyelerin kaldırılması için inşaat sahasına “Derrick Crane” adı verilen vinçlerin parçaları getirilmişti. Daha önceden montajları tamamlanan ve bin ton kaldırma kapasitesine sahip dev vinçler, köprünün çelik tabliyelerinin deniz ve karadan kaldırılıp yerleştirilmesi aşamasında kullanılıyor. Çalışmalar kapsamında, 940 ton ağırlığını bulacak olan tabliyelerin montajı bu vinçler sayesinde sağlanıyor.

 

Tabliyelerin kaldırılmasını sağlayan bu vinçler deniz ve karadan tabliyeyi alarak, köprü tabliyelerinin birleşme noktalarından kaldırarak ekleme yapıyor. Tabliyenin devamına konulan bu vinçlerin kaldırma kapasitesi bin ton, ağırlıkları 300 ton civarında. Toplam 59 tabliyenin 40 adedi bu dev vinçler yardımıyla kaldırılacak.

 

2222

 

TABLİYELER YÜZER VİNÇLE YERLEŞTİRİLİYOR
3. Boğaz Köprüsü Projesindeki çalışmalarda çelik tabliyelerin yerleştirilmesi işlemi kapsamında tabliyelerin asılması işlemi için bin 800 tonluk yüzer vinç kullanılıyor. Çelik tabliyelerin denizden karaya sevk edilmesi için Romanya’dan kiralanan bin 800 ton taşıma kapasitesine sahip vincin içinde 16 personel çalışıyor. Alınan bilgiye göre, yüzer vincin Malta bandıralı “GSP NEPTUN Floating Crane” olduğu güvertesinin 86 metre uzunluğunda, 36 metre genişliğinde olup güverte derinliği 6,5 metre ve bom yüksekliğinin 82 metre olduğu öğrenildi.

 

333
Toplam ağırlığı 7 bin 500 ton olan yüzer vinci kaldırma kapasitesi ise bin 800 ton. Bu yüzer vinç, Asya ve Avrupa yakasında 14 adet ağırlıkları 450 ile 850 ton arasında değişen çelik tabliyeyi denizden karaya nakledecek. Deniz üzerinde kendini sabitlemesi ve çalışması için Marmara Boğazı transit geçişlere kapatılıyor. Telefon, kamera, telsiz ve yangın sistemlerinin tümünü kendi içerisinde bulunduran vincin yükleme hızı dakikada 1,8 metre ve boşaltma hızı dakikada 3.6 metre olduğu bilgisine ulaşıldı.

 
Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*