3. havalimanının havadan görüntüleri! İşte son hali!

 


3. havalimanın son hali havadan görüntülendi. Yüzde 80’in üzerinde tamamalanan havalimanında çalışan sayısı 36 bine ulaştı…

İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, inşaatı yüzde 80’in üzerinde tamamlanan havalimanında çalışan sayısının 36 bine ulaştığını söyledi.

Posta gazetesinde yer alan habere göre, İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu konuyla ilgili olarak, “Projede ocak ayı sonu itibarıyla yüzde 80’lik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Şubat ayı yeni bittiği için hesaplamalar devam ediyor ancak şu an tam bir rakam veremesek de yüzde 80’in üzerine çıkmış olduk. İlk fazın A’sında iki pist, bir terminali açacağız. Hava trafik kontrol binası, otoparkı olmak üzere diğer destek binaları da bitirmiş olacağız. Hava tarafında enerji konusunda çok daha hızlanmamız gerekiyor. Buna biraz daha ağırlık vermiş vaziyetteyiz. 1. pistin ışıklandırmasını bitirdik. Bazı sistemleri test etmek açısından çok önemliydi. Diğer pist ile taksi yolları ve apron hazır oldukça aydınlatma testlerini bitireceğiz. Pier 1 terminali de hemen hemen bitirdik. Terminalin bütün kısımlarını adım adım bitirerek, 29 Ekim’e operasyona hazır hale getirmek en büyük hedefimiz” dedi.

Yusuf Akçayoğlu, 4 bini beyaz yaka olmak üzere çalışan sayısının 36 bine ulaştığına değinerek , ” Bugüne kadar çalışan sayısında geldiğimiz en yüksek rakam bu. Alt yüklenicilerle birlikte projede hızı artırmaya çalışıyoruz. İnşallah baharla birlikte daha da hızlanacağız ve dediğimiz tarihe (29 Ekim) yetiştireceğiz” diye konuştu.

İkinci pistin Mayıs sonuna doğru taksi yolları da dahil olmak üzere aydınlatma işlemini gerçekleştirmeyi planladıklarını da aktaran Yusuf Akçayoğlu, “Uçakgeçiş köprüsü 143 adet olacak. Bazı köprülere iki ila üç uçak yanaşacak. Normalde 114 uçağa aynı anda servis vereceğiz. Köprülerin temmuz ayı içerisinde tamamlanması planlandı ve tamamı testlerden geçmiş olacak” dedi.

İlk uçağın ne zaman teker koyacağıyla ilgili olarak ise Yusuf Akçayoğlu, şunları söyledi:

“1 No’lu pistte işaretlemesi ve ışıklandırması bitmiş olduğu için oraya sembolik bir iniş yapılabilir. Nihayetinde havalimanımız notamlanmadı, IPA’ya bildirilmiş değil, şu anda böyle birşeyin yapılması normal değil. Fakat, sembolik bir iniş için havalimanımız, pistimiz hazır. Normal planda ise flight-check’lere 29 Ekim’in üç ay öncesinde yapmış olmamız gerekiyor.”

İşte 3.havalimanının havadan görüntüleri!