2b arazileri satışı için nereye başvurulacak?

2b arazileri satışı için nereye başvurulacak

Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve çıkarılacak yerler olarak bilinen 2b arazilerin satışı yapılabiliyor.Peki 2b arazileri satışı için nereye başvurulacak? diyorsanız işte yanıtı…

2b, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin B bendi için kullanılan bir kısaltması olarak ifade ediliyor. 2b araziler orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen arazilere deniyor.

2b araziler üzerinde su, doğalgaz, elektrik gibi alt yapısı, devlet tarafından sağlanan 400 bin civarında yapı bulunuyor ve 2b arazilere genellikle rantı yüksek illerde rastlanıyor. 2b arazilerin satışları belirlenen rayiç bedelleri üzerinden yapılıyor.

2b arazilerin satışı için, satın alma süresinde ilgili idarelere başvuruda bulunulması gerekiyor. Peki 2b arazileri satışı için nereye başvurulacak? diyorsanız işte yanıtı…

2b araziler için başvurular deftarlıklara ve il müdürlüklerine yapılıyor. Başvuruda bulunan ve idarece tespit edilen satış bedelini itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul edenler de hak sahibi sayılıyor.

2b arazisi satışları belirlenen rayiç bedelleri üzerinden yapılıyor. 2b arazisi rayiç bedelleri; il tarım müdürlükleri, ticaret ve ziraat odaları, emlakçılar, belediyeler, köy ve mahalle muhtarlıkları, bilirkişilerin görüşleri ve emsal nitelikteki taşınmaz malların satış bedelleri dikkate alınarak parsel bazında belirleniyor.

2b arazileri rayiç bedelleri ne kadar?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*