2019 tapu harcı hesabı nasıl yapılır?

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde hem alıcıdan hemde satıcıdan ödenmesi istenen işlem ücretine tapu harcı deniyor. Peki, 2019 tapu harcı hesabı nasıl yapılır?

Tapu harcı, gayrimenkul alım–satım işlemleri esnasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmetlerinin bedeli olarak biliniyor. Tapu harcı yatırılmadığı taktirde tapu işlemleri gerçekleştirilemez.

Hem alıcı hem de satıcının sorumlu olduğu bir bedel olan tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanarak tahsil ediliyor.

Tapu harcı binde 20 oranında hesaplanıyor. Bu harç hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Buna göre, 200 bin liralık bir evin satışa konu olması halinde 4 bin lira alıcı ve 4 bin lira satıcı olmak üzere 8 bin lira ödemenin gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

2017 ve 2018’de Cumhurbaşkanlığı kararı ile tapu harcında indirim yapıldı. Tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20 oranından binde 15’e düşürüldü. Söz konusu indirim 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Öznur YASLI İKİER/Emlaktagündem.com