2016 emlak vergisi oranları!

2016 emlak vergisi oranları

1319 sayılı kanun gereğince ödenen emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için her yıl veriliyor. İşte 2016 emlak vergisi oranları…

2016 emlak vergisi oranları!
Emlak vergisi, her yıl ev, işyeri, arsa ve arazi sahipleri tarafından ödenen vergi olarak karşımıza çıkıyor. Bu vergi, senede iki eşit taksit şeklinde verilebiliyor.

İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemesi ise Kasım ayında yapılıyor .vergi ödemeleri taşınmaz malların bulunduğu yerin vergi dairesine yapılıyor.

Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin “e-belediye” sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online da yapılabiliyor. Peki 2016 yılında ne kadar emlak vergisi ödenecek? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi için ödenecek tutarlar, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor. Bu oranlar kanunda tespit edilmiş olup, büyükşehirde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

2016 emlak vergisi oranları…
Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.

İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Emlak vergisi hesaplama nasıl yapılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com