2016 emlak vergisi 2.taksiti 5 gün sonra başlıyor!

Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


2016-emlak-vergisi-2-taksiti-5-gun-sonra-basliyor
Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi ödeniyor. Vergi senede 2 eşit taksit halinde ödeniyor. 2016 emlak vergisi 2.taksiti 5 gün sonra başlıyor…

2016 emlak vergisi 2.taksiti 5 gün sonra başlıyor!
1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınaz mallar için senede iki eşit taksit şeklinde vergi ödenmesi gerekiyor.

Vergi, taşınmaz malın değerine ve emlak vergisi oranına göre hesaplanıyor. Mesken, işyeri, arsa ve arazilerin büyükşehirde yer alması halinde vergi yüzde 100 artırımlı olarak uygulanıyor.


Kanun gereğince konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanırken; İşyeri ve dükkan gibi taşınmazlarda emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 3, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 6 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Vergiler belediyeye ödeniyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Vergiler belediyeye ödeniyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Vergi senede 2 eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. 2016 emlak vergisi 2.taksiti 5 gün sonra başlıyor.

Emlak vergisi gecikme faizi hesaplama 2016!
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, ,