Tapusuz eve kredi çıkar mı?

Tapusuz eve kredi çıkar mı

Tapusuz evlerin satışları ve kiralama işlemleri yapılabiliyor. Peki tapusuz eve kredi çıkar mı? Tapusuz eve kredi verilir mi? diyorsanız işte yanıtı…

Yeterli nakit parası bulunmayan kişiler bankaların konut kredisine başvurabiliyor. Ülke genelindeki tüm bankalar müşterilerine hemen hemen konut kredisi kullandırıyor.

Uygun koşullar ve kişinin maaş durumu karşıladığı sürece diledikleri gibi konut kredisi kullandırmaları sağlanabiliyor. Konut kredisi alınabilmesi için bankanın istemiş olduğu şartların sağlanmış olması gerekiyor.

Bankalar tapusu olan tüm konutlara ekspertiz değerinin %75’e kadar konut kredisi sağlıyor.Peki tapusuz eve kredi çıkar mı? Tapusuz eve kredi verilir mi? diyorsanız işte yanıtı…

Evin tapulu, kat irtifakı veya kat mülkiyetinin olması gerekiyor. Buna karşın, tapusuz veya arsa tapulu evler için bankalar konut kredisi vermiyor.

Ancak çalışmaları devam eden inşaatın belli bir seviyeye ulaşması durumunda kredi verilebiliyor. Bankalar genelde, inşaat seviyesi % 80’lere gelmesi halinde kredi başvurularına onay veriyor.

Büyük konut projelerinde, banka ve inşaat firması arasında özel protokoller ve alınan teminat halinde ise inşaat henüz yeni başlamışken de kredi kullanılabiliyor.

Arsa tapulu eve kredi çıkar mı?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com