Mayıs kira artışları nasıl hesaplanır?

Mayıs kira artışları nasıl hesaplanır

Kira artışında uygulanacak olan enflasyon oranları, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Mayıs ayı enflasyon oranları 3 Mayıs 2016 tarihinde açıklandı. Peki Mayıs kira artışları nasıl hesaplanır? diyorsanız işte yanıtı…

Mayıs kira artışları nasıl hesaplanır?
Kiracılar, kiraladıkları gayrimenkul için kiralama süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz olarak ödemekle mükellef oluyor. Kira süresinin uzaması halinde kira bedelinde de artış yapılıyor.

Borçlar Kanunu esasları gereğince yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek kaydıyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

Bu oranlar TÜİK tarafından açıklanıyor. Mayıs ayı enflasyon oranları 3 mayıs 2016 tarihinde açıklandı. Peki Mayıs kira artışları nasıl hesaplanır? diyorsanız işte yanıtı…

Açıklanan verilere göre;Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi.

Hesaplamada yüzde 5,47’lik oran kullanılıyor. Buna göre kirada yapılacak artış bu orandan yüksek olamıyor. Örneğin ev kira bedelinizin 1.100 TL olduğunu Mayıs ayında kira sözleşmenizin yenilendiğini düşünelim. Mayıs ayında zamlı kira bedeli 1154,7 lira olacak.

Kira artışına itiraz nereye yapılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com