Kira geliri beyan süresi yarın başlıyor!

Taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen kira gelirleri vergiye tabi tutuluyor. Belirlenen istisna sınırlarından yüksek kira gelirinin elde edilmesi halinde kira gelir vergisi ödemesi yapılıyor.

2017 yılında ev ve işyerlerini kiraya vererek gelir elde eden mülk sahipleri, istisna sınırından yüksek gelir elde ettiyse vergiden sorumlu oluyor. Bu sınırın altındaki gelirler vergilendirilmiyor.

Kira gelir vergisi için öncelikle beyanname veriliyor. Beyan edilmesi gereken kira gelirlerinin 26 Mart 2018 akşamına kadar vergi dairesine bir beyanname ile beyan edilmesi gerekiyor.Kira geliri beyan süresi yarın başlıyor.

Vergi ödemeleri ise yine 1 Mart’ta başlıyor, 31 Mart’ta sona eriyor. Vergide ikinci taksitler ise Temmuz ayı içerisinde ödeniyor.

2017’de konutta 3 bin 900 TL’den, işyerinde ise 30 bin TL’den yüksek gelir elde edenler bu yıl kira gelir vergisi mükellefi olacak.

Bu kimseler kira gelir vergisi için beyanname verecek. Beyanname sürecinde seçilecek gider yöntemi ile bazı masraflar düşülebilecek. Kalan bedel üzerinden istisna indiriminin de yapılması halinde vergi bedeli hesaplanabilecek.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com