Gayrimenkul piyasası nereye gidiyor?

istanbul un batısında yeni bir yasam alanı haline gelen bahcesehir, dunyanın en onemli uydukent projeleri arasında yer alıyor. 7 ekim 2010. bircok insaat projesinin hızla devam ettigi 25 bin yeni konutun daha yapılacagı bahcesehir de eston sehir, farklı projeleriyle cazibe merkezi olusturuyor. (zaman / celil kırnapcı)

Reklam kampanyalarına harcadığı para kadar ciro yapamayan konut şirketleri var. Yanlış mecra kullanmakta ısrar eden patronlar ve profesyoneller milyonlarca dolarları har vurup harman savuruyor. Özellikle reklam ajanslarından komisyon alan profesyoneller ve danışmanlar projeleri bataklığa sürüklüyor.

İstanbul konut piyasası bir yıldır durgunluk yaşıyor… İstanbul genelinde iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar projeyi saymazsak piyasalar epey durgun… Bazı satış ofislerinde yaprak bile kıpırdamıyor.

Piyasalar son 3 yılda nasıl bir seyir izledi?

1) 2008’in son çeyreğinde düşüş eğilimine giren konut piyasası 2009’un ilk çeyreğinde dip yaptı. Bu dönemde Ağaoğlu Bahçelievler ile başlayan hareketlilik yılın ikinci çeyreğine yansıdı. Yılın son çeyreğinde arttı.

2) 2010’un yıl boyu iyi geçti. Yılın son çeyreğinde konut kredisi faiz oranlarının dip yapmasıyla piyasalar zirve yaptı.

3) 2011 yılına girerken kara haber BDDK ve Merkez Bankası?ndan geldi. BDDK bankalara atadığı murakıplar vasıtasıyla konut kredilerini sıkı denetim altına aldı. Yüzde 25 peşinatı zorunlu hale getirdi. Merkez Bankası ise faiz oranlarını yükseltmeye başladı.

4) Mortgage sisteminin oturduğu ülkelerde konut kredisi faiz oranları yükselirken satışlar düşer. Türkiye?de ise tam tersi olur? 2011?in birinci ve ikinci çeyreğinde de aynısı oldu. Yükselen faizler talebi azaltacağı yerde patlattı. Özellikle 2011’in Mart ve Haziran ayında konut kredisi kullanımları tarihi zirveyi görüldü.

5) 2011’in ikinci yarısında başlayan durgunluk ise hala devam ediyor.

Son yıllarda piyasaların nereden nereye geldiğinin özeti bu.

Tabii yılın ikinci çeyreğinde hükümet ve TBMM emlak ve konut sektörü için çok büyük devrimlere imza attı. 2B, kentsel dönüşüm ve yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesini kolaylaştıracak yasaları çıkarttı.

Konutta KDV’nin artırılma kararı mevcut stokların erimesine yönelik iyi bir hamleydi. İstenilen sonucu henüz vermedi.

Bu ortamda Türkiye’nin en büyük şansı siyasal istikrarın devam ediyor olması. Türkiye’de siyasal istikrar devam ettiği sürece İstanbul konut piyasasının önü açık.

Bu yazı dizisinde başta yatırımcılar olmak üzere, patronlar, profesyoneller ve danışmanlar aklına takılan sorulara yanıt bulacak.