Ev aldım tapu masrafı ne kadar 2016?

Ev aldım tapu masrafı ne kadar 2016

Ev alım satım işlemlerinde, birtakım masrafların ödenmesi gerekiyor. Peki ev aldım tapu masrafı ne kadar 2016? diyorsanız işte 2016 tapu masrafları…

Ev aldım tapu masrafı ne kadar 2016?
Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların mülkiyet devirleri tapu dairesinde gerçekleşiyor. Yapılan devir işlemi tapu kütüğüne kaydediliyor.

Tapu dairesinde yapılan işleme karşılık satışı yapmak isteyen taşınmaz mal sahipleri ve taşınmaz mal alıcılarının devir işlemini tamamlayabilmeleri için tapu devir masraflarını ödemesi gerekiyor.

Tapu masrafları kapsamında ödenecek tutar ile ödemelerin yapılması gereken banka bilgileri, tapu müdürlüğü tarafından mesaj yoluyla bildiriliyor.

Tapu masrafları kapsamında yer alan tapu harcı her yıl yeniden belirleniyor. Peki ev aldım tapu masrafı ne kadar 2016? diyorsanız işte 2016 tapu masrafları…

2016 yılında tapu harcı; taşınmaz malın gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tahsil ediliyor.Ancak bu bedeli alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödüyor. Buna göre toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor.

Örneği evin değerinin 300 bin TL olduğunu düşünelim. Buna göre alıcı 6 bin TL, satıcı 6 bin TL olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyor.

Tarafların ödemeleri gereken tapu masrafları arasında tapu döner sermaye masrafları da bulunuyor. Bu bedel 2016 yılında 87,25 TL olarak tahsil ediliyor.

Kredi ile alınan evin tapu masrafları 2016!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com