2018 emlak vergisi 1.taksit dönemi bugün başladı!


Emlak vergisinde 1. taksit ödemeleri bugün itibari ile başlıyor. Ödemeler 3 ay boyunca sürecek. Buna göre Emlak vergisi 1. taksiti 31 Mayıs’ta sona erecek. Vergide ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılacak.

Emlak vergisi, taşınmazın bulunduğu yerin ilçe belediyesinde ödenebiliyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Ayrıca, internet üzerinden de ödeme yapılması mümkün olup, belediyenin “e-belediye” sistemini kullanıyor olması gerekiyor.

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödenmesi gereken bu verginin mükellefi mal sahipleri oluyor. Gayrimenkul kullanılsa da kullanılmasa da ödemesi yapılıyor

Emlak vergisi oranları 2018

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com